Cevap – Re: Yeni Başlayanlar için Niş Parfüm Kılavuzu
Adınız
Başlık
Mesaj
veya Çıkış
Cevap olarak
Re: Yeni Başlayanlar için Niş Parfüm Kılavuzu
— by matrai matrai
Öncelikle her parfümsever bu hobiye designerlarla başlar. Daha sonra aldığı veya alacağı parfümlerle ilgili araştırmalara başlar. Blogları okur fikir sahibi olur. Daha fazla bilgiye ulaşmak için okuyucu olarak forumlara katılır. Kendi aldığı veya alacağı parfümlerle ilgili bilgiye ulaşır ama bu sırada pek çok adını bile duymadığı parfümlerle ilgili yorumlarıda okur ve onu cezbeder. Acaba nasıl bir parfüm? herkes bu kadar övdüğüne göre güzel birşeye benziyor diyerek merakı tavan yapar ve onu deneyimleme ve merakını giderme içgüdüsü hareke geçer.
İlk başta ulaşabileceği parfümleri gidip yerinde deneyimler eğer ulaşamadığı birşeyse forumda açılan dekant ve split başlıklarının içine bakmaya başlar. Daha sonra onu bulur ve deneyimler. Burda ilk deneyimlediği parfümün önemi çok önemlidir. Çünkü ya tamam yada devam diyecektir.
İlk parfümü eğerki Salome veya Ursa gibi bir koku olursa bir daha nish parfümlerin yanına bile yaklaşmaz. O yüzden ilk nish deneyimini doğru parfümden yana kullanmak çok ama çok önemlidir. Mesela ben ilk nish tecrübemi Green Irish Tweed ile yaptığım için çok şanslıyım. Ardından 2. veya 3. denediğim parfüm Montale red Aoud tu ve nerdeyse nishlerden soğumama neden olacaktı ki daha sonradan yapmış olduğum doğru seçimlerle yeniden bu hobiye tutundum.
Tabi daha sonradan burun geliştikçe zevklerinde değiştiğini ve ilk başlarda koşarak uzaklaştığınız parfümleri artık sevmeye başlayacaksınızdır. Bunlar kısaca hem gözlemlerim hemde tecrübelerim.

Şimdi kısaca hangi parfümlerden başlamak gerekir onu yazmaya çalışacağım

Creed Green Irish Tweed
Creed Aventus
Creed Virgin Island Water
Creed Royal Oud
Creed Spice&Wood
Tom Ford Tobacco Vanille
Tom Ford Tuscan Leather
Parfum De Marly Herod
Xerjoff 1888
Xerjoff Naxos
MFK Apom
MFK Lumiere Noir
Ormonde Man
Amouage Reflection
Histories De Parfüms 1725
Boss Velvet Amber
Boss Silk Jasmin
Chanel Coromandel
Dior Privee Ambre Nuit
Acqua Di Parma Colonia Oud İntensa
Tauer LDDM
Atkinsons The Odd Fellow'S Bouquet
Amouage Opus V
The Different Company - Sel De Vetiver
The Different Company - De Bachmakov
Heeley Sel Marin

Bu parfümler gibi genel beğeniye uygun nish klasmanındaki parfümleri deneyimledikten sonra bir sonraki aşamaya rahatça geçebiliriz.
www.parfumhobisi.com